Dekonstrukce Flow Hive – kopie vynálezu z 1939

Originál je jen jeden.

Originál je jen jeden.

V posledních dnech mnoho z vás jistě narazilo na novinku Flow Hive , speciální úl, který má přímý vývod medu do nádoby bez nutnosti vytáčení, otevření úlu a rušení včel.

 

 • Přístroj byl patentován roku 1939 španělským Juan Bizcarro Garriga
 • (Re) vynálezci získali od lidí více jak  4 milióny dolarů během týdne
 • Úspěch je dán díky sociálním obavám o světovém poklesu včel

 

Projekt Flow Hive zkonstruovali australané Cedar a Stuart Andersonovi a byl představen na crowdfundingové platformě IndieGoGo, hledající micro-granty, kde stačil za týden posbírat příspěvky od uživatelů v celkové hodnotě více než 4.200.000 dolarů (USD), i když hranici svého původního rozpočtu nutného pro start projektu měli pouze 70.000 dolarů. A tak k dnešku nashromáždili o cca 6000% více, než bylo nutné. Částku si je téměř nemožné představit, za pouhý týden po podání návrhu podpory. Nyní čeká asi 7000 lidí na své tabulky Flow ™. To má obrovský průmyslový význam.

Úspěch tohoto zářícího „vynálezu“ je dán obavami, že naše společnost přijde o včely a rovněž významným faktorem je to, že včely nebudou stresovány tak, jako při současném vytáčení medu.

 

A teď … Co je nového na tomto vynálezu?

Po přečtení dokumentů patentů, můžeme říci, že: Nic. Nic nového. 

Vačková hřídel plástu

Vačková hřídel plástu

Toto bylo vynalezeno a patentováno v kancelářích Španělska a USA (patentUS2223561A ) vynálezcem je Juan Bizcarro Garriga v roce 1939. To je strašná spousta času, ne? Nicméně, pan Anderson publikoval jeho patent dne 18. prosince 2014 s číslem US20140370781A1 . Oba dokumenty si můžete prohlédnout a stáhnout.

Jediný rozdíl mezi vynálezem Juana Bizcarro Garriga a pány Andersonovy je struktura buněk plástů, v prvním případě z kovu, zatímco ve druhém je použit plast.

Medař nebo včelař?

Současní „vynálezci“ se nám snaží na IndieGoGo prodat myšlenku zařízením, které omezuje otevření úlu a snižuje stres na včely.  A hlavně tím, že podporuje včelaře a jeho neocenitelnou práci udržet venkovský život a zachování Apis mellifera. Matoucí tvrzení je však opakem a jedná se Včelí dojírnu jako z farmy s dobytkem.

Flow-frames

Flow Hive – 2015

Garriga-frames

Garriga úl – 1939

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Andersonovi nejsou vynálezci

Kopie nebo kopie?

Kopie nebo kopie kopie?

Pánové Cedar a Stuart Andersonovi zkrátka využili stejný nápad a jen zjednodušili konstrukci.

Zkušenosti s tím ale dlouhé nemají, novinka vyběhla rychle, bez dlouhého zkoušení a testování, hlavně vydělat… Na webu nemají uvedenou historii vynálezu, na emaily neodpovídají. V praxi je toto snad odzkoušené jen jimi a tak držme palce, ať oněch 7000 čekajících lidí není zklamáno třeba tím, že jim systém nefunguje v jejich podmínkách.

 

A co včely?

Otázek padlo mezi odbornou včelařskou veřejností již mnoho, jako ucpávání plástu voskem, ochota včel přijmout tento plastový plást, kvalita získaného medu (vosk jak známo zbavuje med toxinů), ale hlavně jaké budou následky na včelách při neustálém zvyšování použitých plastů v úlech a ubírání jim přirozeného prostředí z vosku, vždyť vosk je v první linii obrany proti patogenům a plast je vyroben z více než 300 různých chemických složek. Některé jak již bylo prokázáno, se postupně uvolňují a vnikají tak do medu. Studie na zdravotní nebezpečí těchto chemických látek stále pokračují…

„Med je prokletí včel“

Vzhledem k tomu, že na světě je dost lidí, kteří se opravdu zabývají bezzásahovým včelařením, stejně tak i bezzásahovým vytáčením medu, osobním příkladem může být Kostas Panayiotakis z Kréty, který se tomuto věnuje již více jak 12 let, můžeme nyní očekávat ještě spousty novinek v tomto „novém“ oboru. Osobně jsem se s Kostasem setkal a na jednom z jeho prototypů pracujeme společně již 5 let a prý se máme těšit na další „automatizace“, nyní chystá „bezzásahovou mateří kašišku“.

Osobně pokrok vítám, ale hlavně si přeji, aby se budoucí uživatelé Flow Hive naučili milovat včely, měli možnost trávit čas se včelami před nákupem prvního roje, a díky tomu včely a přírodu lépe pochopili. To trvá roky, ale existuje mnoho radostí a zázraků na této naučné cestě. Nerad bych však, abychom díky tomuto pokroku kontakt se včelami ztratili a díky tomu i zapomněli vše, co jsme se doposud naučili. Medaři – nevčelaři, to by mohla být cesta k záhubě včel a to by bylo opravdu špatné.

One Comment

 1. Dobrý den, přeji úspěch s Flow Hive.
  Ale nedá mi to, ještě mám v živé paměti kolik bylo náročných operací co můj taťka, který měl cca čtyřicet úlů musel udělat. Včelaření není jen o lásce ke včelkám (jinak se to nedá dělat), povinností je nutno také povědět, aby včelstva nestrádala, ..nedokáží si představit jak se postarají a jak se chovat v letním čase o vyletěný roj, v zimní době se musí přikrmovat, kázeň lidí kolem a přístupu k úlům, nerušit včelky,… jednou děti poštípou včelky a už vidím, jak zůstanou včely jako nechtěné štěňátko budou nadbytečným outěžkem napospas osudu, …je pěkné video jak holčička s lokýnkami otočí kličkou a medík teče, ..pěkné,“ řeknete si to musím mít“ . Flaw Hive je dobrá věc jak usnadnit vytáčení, to je krok A, bude někdo hlídat zdivočelé včely co bude napadat včelstva i lidi a roznášet nemoce. Ostatně abych jak je v Česku zvykem kritizovat, říkám a dává velký palec nahoru a přeji úspěch všem co budou se s láskou starat o včelky , i těm co budou šířit osvětu o včelkách a podporovat začínající a vštěpovat moudra jak jsou včelky potřebné.:) třeba se dočkáme, že výuka o včelstvech se bude prodávat , jak několika denní poznávací voucher.:) a nadšenci adrenalinu si mohou sundat ochranný oblek a ohánět se kolem sebe..:)

  Je úsměvné, jak se mi živě vybavuje vzpomínka na vytáčení medu a to hlavně žvýkání vosku s medem z odvíčkovávaní plástů, …:)
  a mám dotaz: plásty Flow Hive se nemusí odvíčkovávat?? nebudou vadit vosková víčka při opětovném vrácení plástů do zavřené polohy,… asi vytáčejí v Australii tak často, že to nestačí zavíčkovat:)
  No nic, nějak jsem se rozepsal, asi jsem se měl potřebu k tématu něco napsat .
  Přeji pěkný den a úspěch vaší práci. Mirek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>